10 trików JavaScript, które ułatwią Ci życie!

Krzysiek Furtak JavaScript Leave a Comment

Powiedzmy sobie szczerze, programowanie w JavaScript to nie jest lekki kawałek chleba 🙂 Czasami trzeba się nieźle napocić, żeby napisać coś dobrze działającego, a zarazem ładnego od strony kodu. Poniżej znajdziesz 10 trików, dzięki którym Twój kod będzie krótszy, bardziej czytelny, a przede wszystkim prostszy do napisania. 1. Sprawdzenie czy funkcja JavaScript jest wspierana przez przeglądarkę Pisząc aplikacje webowe, a już …

CSS @supports

Krzysiek Furtak CSS/SCSS 1 Comment

Każdy developer doskonale wie, że nasze projekty musimy testować pod różnymi przeglądarkami. Im bardziej nowatorskie rozwiązania chcemy zastosować, tym bardziej musimy się do tego przyłożyć. Na szczęście mamy wiele narzędzi do wykrywania czy dana przeglądarka wspiera nasze rozwiązanie. Doskonale sprawdza się w tym biblioteka Modernizr. Warto jednak zwrócić uwagę na nową funkcję CSS o nazwie @supports.

Atrybut download w HTML5

Krzysiek Furtak HTML Leave a Comment

Wraz z nadejściem HTML5 nastąpiła mała rewolucja w podejściu do stron internetowych. Zawdzięczamy to tym wszystkim „zabawkom”, które dostaliśmy do rąk. Oprócz tych dużych, które w połączeniu z JavaScript’em dają nam masę możliwości, dostaliśmy także mniejsze. I o jednej z takich mniejszych rzeczy chcę dziś napisać.

Obliczenia w CSS

Krzysiek Furtak CSS/SCSS Leave a Comment

Aktualnie w arkuszach styli mamy już do dyspozycji animacje, placeholder’y czy nawet obserwatory eventów. Obliczenia w CSS’ie to kolejny sposób na odciążenie JavaScriptu. Jeszcze nie tak dawno nawet najprostrze kalkulacje w arkuszach były nie do pomyślenia. Wyniekało to głównie ze statycznego harakteru samego CSS’a.

CSS Flexbox layout z dwoma kolumnami

Krzysiek Furtak CSS/SCSS Leave a Comment

Nie tak dawno pisałem o zastosowaniu właściwości flexbox do centrowania elementów w pionie. Możesz o tym przeczyć w artykule CSS Vertical Center i Flexbox. Jak się sami przekonaliśmy flexbox jest bardzo uniwersalna i ekstremalnie prosta w użyciu. Dziś zrobimy layout składający się z dwóch kolumn.